Šláger pre Šopron, PEAC napokon tretí

Je dobojované! To si môže povedať sedem účastníkov MEL, aj keď vo všetkých prípadoch to platí len pre túto nadnárodnú súťaž. Jej 22. kolo uzavrelo základnú časť, v ktorej sú v hre o prvenstvo už len štyri tímy. Zloženie účastníckeho kvarteta Final Four sme poznali už dlhší čas, no počas prvého februárového podvečera sme spoznali aj presné zloženie semifinálových dvojíc.

SUMÁR VÝSLEDKOV 22. KOLA MEL

sobota – 01. februára 2014

GOOD ANGELS Košice – UNIQA Euroleasing Sopron 69:77 (7:18, 32:37, 46:55)

Good Angels: Perkins 24 /4 trojky/, Hruščáková 16, Krivačevič 14, Bojovič 9 /10 asistencií/, Kiššová 2 (Abdi a Zietara po 2, Bálintová 0). Tréner: M. Kováčik
Sopron: Hawkins 21 /3 trojky/, Krnjič 13 /15 doskokov/, Fegyverneky 8, Faris 5, Zsovár 4 (Ciglar 17, Tetemondová 9, Licskai 0). Tréner: I. Polenek
TH: 14/23 – 12/18, fauly: 22 – 21, trojky: 5/19 – 9/15, rozhodcovia: P. Ženiš, M. Turčin, R. Lamoš, diváci: 2670, štvrtiny: 7:18, 25:19, 14:18, 23:22

Úradujúci maďarský šampión dokázal dokonale využiť všetky problémy, s ktorými aktuálny držiteľ slovenského titulu bojuje a 38 minút na jeho palubovke viedol. V polovici druhej štvrtiny už dokonca o 17 bodov (13:27), keď dvojice Tetemondová – Fegyvernekyová sa postarala o sériu troch presných trojkových zakončení.

Do polčasu však dokázali domáce stiahnuť manko na 5 bodov, o ďalších 5 minút sa súperovi priblížili na tri body (42:45), ale ich celkovo nízka percentuálna úspešnosť streľby ich v závere pribrzdila v stíhacej jazde. Jazýčkom na váhach bola opäť neistá ruka Košičaniek na čiare trestného hodu, z ktorej si cestu do koša len 14 z celkového počtu 23 pokusov.

MBK Ružomberok – CEKK Cegléd 100:32 (32:11, 49:23, 68:26)

Ružomberok: Murphy 19 /16 doskokov/, Fenyn 18 /8 doskokov/, Kmeťová 13, Baburová 10, Brezániová 5 (Vesterberg a Černáková po 12, Stalvant 11, Remenárová 0). Tréner: J. Suja
CEKK: Vilipič 15, Orbán 6, Hadžovič 2, D. Filipowicz a Jerkovič 0 (Szabó 7, Kobolák 2, Serbán, Vasas a V. Filipowicz 0). Tréner: K. Balázsné
TH: 15/20 – 9/11, fauly: 14 – 20, trojky: 7/19 – 1/14, rozhodcovia: M. Kukelčík, D. Bohucký, V. Karnay, diváci: 500, štvrtiny: 32:11, 17:12, 19:3, 32:6

Na Liptove sa hralo z povinnosti, no domáce k zápasu pristúpili zodpovedne. V prvej štvrtine nastrieľali Ceglédu toľko bodov, čo toto družstvo zaznamenalo počas celého súboja. Rozdiel medzi súpermi bol priepastný aj napriek tomu, že v konečnej tabuľke po základnej časti ich delia len štyri priečky. „Ruža“ sa však stala druhým najlepším slovenským tímom v súťaži, keď obsadila 6. pozíciu.

Takmer polovicu z 32 bodov Ceglédu zaznamenala Daliborka Vilipičová, no tá ďalšie spoluhráčky veľmi strhnúť nedokázala. Naopak, až sedem zverenkýň Juraja Suju dokázalo dosiahnuť dvojciferný „nástrel“. Vo vylepšovaní štatistík bola úplne najlepšou Stefanie Murphyová, ktorá k 19 bodov pridala aj 16 doskokov.

ŠBK Šamorín – Piešťanské Čajky 54:75 (15:21, 26:41, 40:60)

ŠBK: Vyňuchalová 14 /16 doskokov/, Sujová 13 /3 trojky/, Slamová 8, Jaeschke 2, Škorič 0 (Pindrochová 9, Bozóki 6, Ivanová 2). Tréner: J. Krajňák
Piešťany: Krč-Turbová 19 /11 doskokov/, Tatham 14, Minčíková 10, Zentková 7, Bartoňová 5 (Felixová 10, Dudášová 8, Bartánusová 2, Fabianová a Pilatová 0). Tréner: M. Pospíšil
TH: 11/12 – 18/21, fauly: 21 – 22, 5 faulov: 35. min. K. Pindrochová, 39. min. R. Vyňuchalová (Šamorín), trojky: 5/16 – 7/12, rozhodcovia: T. Lukáč, M. Hančík, Z. Ryšavý, diváci: 150, štvrtiny: 15:21, 11:20, 14:19, 14:15

V Šamoríne to mala byť veľká dráma a na juhu Slovenska sa očakával veľký boj, pretože duel ŠBK proti Piešťanským Čajkám mal určiť poradie tímov v Extralige SR pred play-off. Z veľkého ťaháku napokon bola jasná záležitosť hosťujúceho tímu, ktorému sa už v otváracom dejstve podarilo domáce hráčky zaskočiť.

Ešte do polčasu zvýšili Čajky svoj náskok na 15 bodov a v psychickej pohode hrajúce zverenkyne Martina Pospíšila nedali Šamorínčankám šancu pomyslieť na zvrat ani po obrátke. Piešťany tak v Extralige SR preskočia tím Ružomberka, no v MEL skončili o skóre pod ním na 7. mieste, ale o jednu priečku vyššie ako Šamorín, ktorému patrí konečná 8. pozícia.

Aluinvent DVTK Miskolc – ŽKK Novi Zagreb 68:55 (22:15, 40:26, 53:43)

DVTK: Raven 17, Jansone a Tobin po 10, Sverrisdóttir 7, Bukovszki 0 (Dubei a P. Szabó po 6, Czank a Bálint po 5, Vincze 2, Horváth a B. Szabó 0). Tréner: M. López
ŽKK: Semren 14, Karčič 13, Jurič 11, Dojkič 10, Cigič 3 (Stojsavljevič 4, Marič a Sarjanovič 0) . Tréner: V. Ivankovič
TH: 6/8 – 11/13, fauly: 16 – 16, trojky: 4/18 – 4/15, rozhodcovia: G. Kapitány, G. Balogh, I. Sallai, diváci: 422, štvrtiny: 22:15, 18:11, 13:17, 15:12

Zo zápasu na severovýchode Maďarska mohol niečo získať len hosťujúci tím z Istrije. Celok Vladimira Ivankoviča však pricestoval len s ôsmymi hráčkami, čo napokon prispelo k jeho prehre o 13 bodov. ŽKK Novi Zagreb tak bude semifinálovým súperom Good Angels Košice, pretože do Final Four MEL vstúpi chorvátsky majster zo 4. miesta.

Aj tento duel potvrdil, že „vianočno-novoročná“ výmena trénera hráčkam DVTK prospela, no prišla neskoro. Celok Aluinvent napokon skončil tesne pred bránami záverečného turnaja, keď na 5. pozícii pri zhodnej bilancii 10 výhier – 10 prehier a vyrovnanej bilancii zo vzájomných duelov napokon o 4 body predstihol družstvo PINKK Pécsi 424.

PEAC Pécs – Rücon Spišská Nová Ves 87:52 (24:21, 49:28, 68:40)

PEAC: Jovanovič 19, Nagy-Bujdosó a Reid po 11, Fűrész 8, Kaposi 5 (Orozovič 11, Raksányi 9, Papp 5, Raus a Szücz po 4, Horváth a Nagy 0). Tréner: Ž. Djokič
Rücon: Baletič 17, O'Rourke 10, Holmqvist 7, Slimáková 3, Šurkusa 1 (Lewis 12, Beňušková 2, Reháková a Muchová 0). Tréner: D. Demečko
TH: 14/18 – 15/27, fauly: 25 – 18, trojky: 7/18 – 3/11, rozhodcovia: Cs. Cziffra, T. Bognár, N. Kovács, diváci: 700, štvrtiny: 24:21, 25:7, 19:12, 19:12

Hostiteľky chceli v tomto zápase triumfovať, pretože pri istej zhode okolností by im víťazstvo zaručilo konečnú druhú pozíciu vo Final Four MEL. Ani z tej by sa však s vysokou pravdepodobnosťou nevyhli maďarskému majstrovi zo Šopronu, čo sa napokon stane, len s tým rozdielom, že po výhre oboch tímov vstúpia hráčky tímu PEAC Pécs do semifinále z 3. miesta.

Naopak, Novovešťanky by od predposlednej priečky neuchránilo ani prípadné víťazstvo v Pécsi a preto v tomto súboji šetrili sily. Dôležité zápasy ich čakajú v Extralige SR. V oboch (proti Slovanu Bratislava a aj proti BK Petržalka) budú jasným papierovým favoritom a ak túto pozíciu dokážu potvrdiť aj na palubovke, tak do play-off vstúpia z 3. priečky.